کشک مغز پسته – رفسنجان

کشک مغز پسته

 

مواد لازم برای ۶-۸ نفر:

مغز پسته آسیاب شده ………………… ۴۰۰ گرم

روغن حیوانی (روغن زرد) ……………… ۲ قاشق غذا خوری

نعناع و ترخان خشک ……………………  از هر کدام ۱ قاشق غذا خوری

کشک ……………………………………… ۲ کیلوگرم

زرد چوبه …………………………………… نصف قاشق غذا خوری

نان کورنون (نان محلی رفسنجان)………  ۶-۸ عدد (به تعداد افراد)

 

خلاصه دستور:

روغن را در قابلمه ریخته، بعد از گرم شدن سبزیجات خشک و زرد چوبه را اضافه کرده و هم بزنید، دو دقیقه بعد دو قاشق غذا خوری مغز پسته به مواد اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مواد کاملا مخلوط شوند و مغز پسته کمی در روغن سرخ شود. سپس کشک را اضافه کرده و بعد از چند جوش کوچک زیر خوراک را خاموش کرده و سرو کنید. معمولا هنگام میل کردن این  خوراک بسته به میل افراد، مقداری از مغزپسته روی آن ریخته می‌شود و با خرد کردن کورنون داخل خوراک، سرو آن تکمیل میگردد.

 

 

شرح کامل:

دو قاشق روغن را داخل قابلمه ریخته و حرارت آن را روی متوسط تنظیم کنید. وقتی روغن گرم شد، سبزیجات خشک و زردچوبه را افزوده و هم بزنید. (حرارت را کم کنید) بعد از چند دقیقه که بوی سبزیجات بلند شد. دو تا سه قاشق از مغز پسته را به مواد بیفزایید و چند دقیقه مدام هم بزنید. به محض اینکه مواد شروع به تغییر رنگ کردند، کشک از پیش جوشانده و خنک شده را به مواد اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید تا خوراک یکدست شود.

دقت کنید که این خوراک نباید بجوشید و به محض اینکه خوراک چند قل ِ کوچک (چند جوش ِ کوچک) زد، آماده‌ست!

طریقه‌ی سرو سنتی این خوراک بدین گونه‌ست: ظرف حاوی مغز پسته آسیاب شده میان سفره است، برای هر فرد یک کورنون در نظر گرفته می‌شود و البته چند کورنون هم اضافه میان سفره می‌گذارند برای شکموتر ها! wp-monalisa icon

دو تا سه ملاقه‌ی سرپر برای هر نفر در کاسه ای می‌ریزند و فرد مطابق ذائقه‌ی خود به مقدار دلخواه مغز پسته روی آن میریزد و  کورنون را داخل آن خرد (تریت) میکند.

 

 

 

 

نکته:

اگر روغن حیوانی (روغن زرد) در دسترس ندارید می‌توانید از روغن جامد هم برای تهیه این خوراک استفاده کنید. اما مزه‌ی اصیل این خوراک سنتی، بیشتر از همان روغن محلی گرفته می‌شود.

نان کورنون، نان محلی بسیار لذیذی است که به خاطر ضخامتی که دارد معمولا برای آبگوشت، کشک مغزپسته، کله‌جوش و انواع متنوعی خوراک از این دست استفاده می‌شود. آرد سبوس دار این نان باعث هضم راحت غذا شده و به دلیل ضخامت نسبتا زیاد، ظاهر خوراک را نیز هنگام میل کردن آن، تا حد زیادی حفظ میکند. اما  چنانچه این نوع نان در دسترس نبود، می‌توانید از نان بربری یا هر نوع نان ضخیم دیگری که می‌شناسید استفاده کنید.

این خوراک ساده و لذیذ حداکثر ظرف مدت ۱۵ دقیقه آماده است.

دیدگاهی درج نشده

شما اولین کسی باشید که به این مطلب نظر می دهید.